photo #1
photo #2
photo #3
photo #4
photo #5
حماسه اقتصادی
 • >***به وبلاگ حماسی خوش آمدید ***<
 • ***لطفا با نظرات خود ما را یاری بفرمایید***
 • مسابقه وبلاگ نویسی
 • میدان داران فرهنگ و اقتصاد مقاومتی سایت منطقه آزاد
 • برای شرکت به سایت منطقه آزاد(http://www.mantagheazad.ir) مراجعه نمایید
 • امام حسین علیه السلام فرمودند:

  إنَّ حَوائِجَ النّاسِ إلَیکم مِن نِعَمِ اللهِ عَلَیکم فَلا تَمَلُّوا النِّعَمَ

  نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید
  (نزهه الناظر،ص 81)
 • امام حسین علیه السلام فرمودند:

  لاتـَرفع حــاجَتَک إلاّ إلـى أحـَدٍ ثَلاثة: إلـى ذِى دیـنٍ، اَو مُــرُوّة اَو حَسَب

  جز به یکى از سه نفر حاجت مبر: به دیندار، یا صاحب مروت، یا کسى که اصالت خانوادگى داشته باشد.
  (تحف العقول ، ص 247)
 • امام حسین علیه السلام فرمودند:

  فَإنی لا أَرَی المَوتَ إلَّا السَّعادَةَ وَ الحَیاة مَعَ الظّالِمینَ إلّا بَرماًی

  به درستی که من مرگ را جز سعادت نمی بینم و زندگی با ستمکاران را جز محنت نمی دانم.
  (تحف العقول ، ص 245)
 • امام حسین علیه السلام فرمودند:

  مُجالَسَةِ أهلِ الدِنَاءَة شَر، وَ مُجَالَسَةِ أَهلِ الفُسُوقِ ریبَة

  همنشینی با سفلگان و افراد پست ناپسند است و همدمی گناهکاران موجب بدبینی مردم و از دست دادن اعتماد و اعتبار است
  (بحارالانوار، ج75، ص 122)
 • امام حسین علیه السلام فرمودند:

  لا یأمَن یومَ القیامَةِ إلاّ مَن خافَ الله فِی الدُّنیا

  کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت
  (مناقب ابن شهر آشوب ج/4 ص/ 69) (بحار الانوار، ج 44، ص 192 )
 • امام حسین علیه السلام فرمودند:

  من دلائل العالم إنتقادة لحدیثه و علمه بحقائق فنون النظر.

  از نشانه های عالم ، نقد سخن و اندیشه خود و آگاهی از نظرات مختلف است .
  (بحارالانوار،ج75،ص119)
 • امام حسین علیه السلام فرمودند:

  مَن حاوَلَ اَمراً بمَعصِیَةِ اللهِ کانَ اَفوَتَ لِما یَرجُو وَاَسرَعَ لِمَجئ ما یَحذَرُ

  آن که در کاری که نافرمانی خداست بکوشد امیدش را از دست می دهد و نگرانیها به او رو می آورد.
  (الکافی،ج2،ص373)(الکافی،ج4،ص117)
 • امام حسین علیه السلام فرمودند:

  إنَّ شِیعَتَنا مَن سَلمَت قُلُوبُهُم مٍن کلِّ غَشٍّ وَ غِلٍّ وَ دَغَلٍ

  بدرستی که شیعیان ما قلبشان از هرناخالصی و حیله و تزویر پاک است
  (التفسیر المنسوب الی الامام الحسن العسکری علیه السلام ص309)
 • امام حسین علیه السلام فرمودند:

  لاأفلَحَ قـَومٌ اشتَـروا مَـرضـاتِ المَخلـُوق بسَخَطِ الخـالِق

  رستگـار نمی شوند مـردمـى که خشنـودى مخلـوق را در مقـابل غضب خـالق خریدنـد.
  (بحارالانوار،ج 44،ص383)
 • امام حسین علیه السلام فرمودند:

  أیما اثنَین جَرى بینهما کلام فطلب أحدهما رضَـى الاخر کانَ سابقة الىَ الجنّة

  هر یک از دو نفـرى که میان آنها نزاعى واقع شود و یکـى از آن دو رضایت دیگرى را بجـویـد ، سبقت گیـرنـده اهل بهشت خـواهـد بــود.
  (کشف الغمة فی معرفة الائمه ج 2،ص 33)
جعبه حدیثوبلاگ حماسه

آخرین مطالب

Recent Posts

منتتیتتتتتی

موضوع مطالب

Blog Categories

آرشیو مطالب

Montly Archive

حدیث از امام حسین (ع)

Words of Imam Hussein

لحظه شمار

calendar

نویسندگان

Authors in this site

اوقات شرعی

prayer time

لینکهای مفید

فرهنگ و مدیریت جهادی، بسترساز تحقق اقتصاد مقاومتی

مدیریت مهمترین وظیفه خود را در اهداف توسعه تعریف می كند كه به رغم ابعاد گسترده توسعه، غایت آن كرامت انسانی است. توسعه فرآیندی قابل تعریف و طبقه‌بندی در اشكال مختلف و از جمله صور آن توسعه سرمایه های اجتماعی و مشاركت مردمی است، كه در حوزه كلان‌تری تحت عنوان توسعه اجتماعی تعریف می شود، البته این مقوله از این جهت دارای اهمیت است كه مدیریت جهادی نقش حایز اهمیتی در تقویت و توسعه آنها دارد.

توسعه فراگردی پیچیده و صورتی از دگرگونی است و فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینكه «ما امروز در مقابل یك فشار جهانی قرار داریم، دشمنی وجود دارد كه می‌خواهد با فشار اقتصادی و با

تحریم، سلطه ‌‌یا اهریمنی خودش را به این كشور برگرداند، ما باید یك اقتصاد مقاومتی واقعی در كشور به وجود بیاوریم»در شرایط امروز اقتصادی كشور به عنوان یك راهكار كلان ارائه شده است. در ماه‌های اخیر عرصه اقتصاد كشور شاهد رویارویی با گفتمانی جدید در حوزه اقتصادی با عنوان «اقتصاد مقاومتی»بوده است و اكنون اقتصاد كشورمان هم از فضای جهانی تأثیر می‌پذیرد و هم به دلیل قدرتی كه در حوزه‌های مختلف علمی، سیاسی و انرژی به دست آورده یا از قبل داشته است، بر آن اثر می‌گذارد.

با توسعه تحریم اقتصادی علیه ایران، یك ضرورت بیش از پیش نمایان شده و آن دستیابی به یك الگوی مقاومتی از اقتصاد است؛ الگویی كه در برابر بحران‌های اقتصادی رویكردی فعالانه دارد و می‌تواند در شرایط بحرانی موانع را برطرف كند چراكه اقتصاد مقاومتی چشم‌اندازی كلان در جریان اقتصاد ایران اسلامی است و اقدامی بلندمدت را در راستای این چشم‌انداز شامل می‌شود. با این حال به نظر می رسد ما كه در مقطع فعلی از سوی كشورهای غربی تحت شدید ترین فشارهای اقتصادی قرار گرفته ایم نیازمند یك رویكرد انقلابی و جهادی نیز در سبك زندگی هستیم و با توجه به اینكه رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها بر ضرورت دستیابی به اقتصاد مقاومتی تاكید فرموده اند و بسیاری از صاحب نظران و اقتصاددانان نیز معتقدند كه بن مایه های اقتصاد مقاومتی از دل رفتارهای اقتصادی مردم بیرون می آید، ما برای اصلاح وضعیت اقتصادی خود باید ابتدا به دنبال تصحیح فرهنگ اقتصادی در جامعه باشیم. به طور كلی منظور از فرهنگ اقتصادی مجموعه باورها، ارزش ها و آدابی است كه باعث می شود افراد جامعه نوع خاصی از رفتارهای اقتصادی چه در بحث تولید و چه در بحث خرید را برگزینند، كه به نظر می رسد در دهه های اخیر عوامل و مولفه های بسیاری بر رفتارهای اقتصادی مردم تاثیر گذار بوده و از تبلیغات گسترده رسانه ای تا ورود نوعی از تجمل گرایی همگی باعث شده است كه فرهنگ اقتصادی در جامعه ما با ویژگی های رفتار اقتصادی مبتنی بر ارزش های اسلامی فاصله بگیرد.

اما در این میان به نظر می رسد كه ما باید به یك بازنگری جدی در نوع فرهنگ حاكم بر رفتارهای اقتصادی مردم برسیم، مقام معظم رهبری(مدظله العالی)نیز در بیانات خود در خصوص سبك زندگی سئوالات بسیاری را مانند میزان كار مفید، وجدان كاری، انضباط اجتماعی، توجه به كیفیت در تولیدات داخلی و... مطرح كردند و به نوعی خواهان یك مطالعات گسترده میدانی در این زمینه ها شدند. در اقتصاد مقاومتی ایستادگی اقتصادی در برابر غرب به عنوان اصلی ترین محور به حساب می آید و در كنار آن مفاهیمی همچون حمایت از تولید ملی، افزایش بهره وری، دوری از فساد اقتصادی، مردمی شدن اقتصاد و... قرار می گیرد.

اقتصاد مقاومتی یعنی تشخیص حوزه های فشار در شرایط كنونی تحریم و متعاقبا تلاش برای كنترل و بی اثر كردن و در شرایط آرمانی تبدیل چنین فشارهایی به فرصت، كه قطعا باور و مشاركت همگانی و اعمال مدیریت های عقلایی و مدبرانه پیش شرط و الزام چنین موضوعی است. اقتصاد مقاومتی كاهش وابستگی ها و تاكید روی مزیت های تولید داخل و تلاش برای خوداتكایی است. منظور از اقتصاد مقاومتی واقعی، یك اقتصاد مقاومتی فعال و پویاست نه یك اقتصاد منفعل و بسته چنانكه مقاومت برای دفع موانع پیشرفت و كوشش در مسیر حركت و پیشرفت تعریف می شود. در واقع هدف در اقتصاد مقاومتی آن است كه بر فشارها و ضربههای اقتصادی از سوی نیروهای متخاصم كه سد راه پیشرفت جامعه است، غلبه كرد.

الزامات نرم‌افزاری تحقق اقتصاد مقاومتی از جنس فرهنگ است و عزم ملی و مدیریت جهادی مهم‌ترین سرفصل‌های این الزامات به شمار می‌رود كه هر كدام دارای زیرشاخه‌های مهمی است.

 عزم ملی؛ انجام كارهای بزرگ اراده و عزم قوی می‌خواهد و این اراده‌ی قوی زمانی در افراد ایجاد می‌شود كه به عظمت و الزام چنین امری باور داشته باشند، باور از جنس فكر و فرهنگ است و می‌توان این باور را در جامعه ایجاد كرد. برای به سرانجام رساندن اهداف اقتصادی، علمی و اجتماعی نیز نیازمند ایجاد باور و به‌تبع آن، نیازمند عزمی ملی در جامعه هستیم و این عزم شاخص‌هایی دارد كه با ترویج این شاخص‌ها می‌توان عزم ملی را در جامعه پرورش داد.

 یكی از اساسی‌ترین اركانی كه می‌تواند فرهنگ ناب ایرانی اسلامی را در مسیر اصلی‌اش جاری سازد و به تحقق اقتصاد مقاومتی منجر شود برخورداری از یك مدیریت جامع براساس معیارهای بومی، ارزش‌های ملی و باورهای مذهبی است البته تجربه‌ی چنین مدیریتی در پیروزی انقلاب اسلامی و سال‌های آغازین این برهه‌ی تاریخی به رهبری امام خمینی(ره)، گویای كارآمدی برقراری یك نظام مدیریتی سالم با تكیه بر باورها و ارزش‌های اسلامی است.

به بیان رهبر معظم انقلاب، با حركت عادی و احیاناً خواب‌آلوده نمی‌شود پیش رفت و كارهای بزرگ را انجام داد، بلكه در اینجا نیازمند همت، تحرك جهادی و مدیریت جهادی هستیم، نباید از این نكته غافل بود كه مدیریت جهادی نیز عزمی ملی می‌خواهد؛ همچنان‌كه یك مدیر جهادی خود پیشتاز تمامی عرصه‌ها بوده و فرهنگ قناعت به‌عنوان یك ارزش اسلامی و الهی در تمامی رفتارها و سكنات وی قابل لمس خواهد بود.

 احیای مدیریت جهادی امری است كه در سایه‌ی تحول و بومی‌سازی علوم انسانی رخ می‌دهد و در واقع نیازمند بازگشت به سبك زندگی ایرانی‌اسلامی و اصلاح رخنه‌های فرهنگی بیگانگان در فرهنگ جامعه‌ی امروزی ماست. استخدام مفاهیم فرهنگ و اقتصاد در كنار یكدیگر، بیانگر آن است كه این دو مهم لازم و ملزوم یكدیگرند و این واقعیت كه فرهنگ بستر و زمینه‌ی تحقق و تعالی دیگر حوزه‌ها از جمله حوزه‌ی اقتصادی به شمار می‌رود، بیانگر این راهبرد اساسی است كه بدون فراهم آمدن زیربنای فرهنگی مناسب نمی‌توان تحقق اقتصاد مقاومتی را چشم‌انتظار بود. فرهنگ در حقیقت بخش نرم‌افزاری تحقق اهدافی همچون اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود؛ همان‌گونه كه برای ایجاد وابستگی اقتصادی یا سیاسی نیز نخستین گام دشمنان انحراف فرهنگ و باورهای مردم به سمت‌وسویی است كه بتواند ضربه‌هایی جدی به جوامع وارد كنند.

 به عبارت دیگر، دشمن با رخنه‌های فرهنگی در جامعه نفوذ می‌كند و با تغییر ارزش‌ها و نگرش مردم نسبت به استقلال یا هویت ملی و ایرانی، اسطوره‌های غیربومی را در ذهن آنان پرورش داده و با وابستگی اقتصادی و سپس تحمیل تحریم می‌كوشد تا آن جامعه را به زانو درآورده و منابع آن كشور را به نفع خود چپاول كند.

 اما برای احیای فرهنگ بومی و اقتصاد مقاومتی در سایه‌ی عزم ملی و مدیریت جهادی راهكارها و وظایفی به نظر می‌رسد تا بتوان این مطالبه‌ی رهبر معظم انقلاب را در مسیر پیشرفت و تعالی كشور به انجام رساند. ورود دستگاه‌های فرهنگی و رسانه‌ها به مباحث اصیل فرهنگ ایرانی‌اسلامی، فعالیت‌های فرهنگی خودجوش میان مردم و به‌خصوص قشر تأثیرگذار جوان، حضور مراجع فرهنگی اعم از علما، اساتید، روشن‌فكران انقلابی، هنرمندان متعهد در عرصه‌ی فرهنگ و نقد و تذكر و ارائه‌ی پیشنهادات سازنده و عملی،توجه جدی به بومی‌سازی علوم انسانی و تسریع این امر خطیر، فراهم آوردن زمینه‌های شكل‌گیری یك تمدن نوین اسلامی و عرضه‌ی این تمدن و فرهنگ به جهان برای مقابله با فرهنگ اومانیستی غرب از جمله این راهكارها و وظایف می باشد شایان ذكر است كه ایجاد و تقویت احساس مسئولیت در جامعه و برنامه‌ریزی دقیق برای عرصه‌ی آموزش دستگاه‌های فرهنگ‌ساز و ذائقه‌ساز چون رسانه‌ها نیسز در این راستا نقش مثبتی داشته باشد.

منبع:http://www.jobportal.ir11:47 ق.ظ | چهارشنبه 10 دی 1393

نظر: ()


نویسنده : امینی

تمام حقوق این سایت متعلق به  حماسه - فرهنگ و مدیریت جهادی، بسترساز تحقق اقتصاد مقاومتی   می باشد.
Copyright © 2007-
هرگونه رونوشت و کپی برداری از ابزار و مطالب بدون اجازه صاحب اثر ممنوع است.ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو